e-bülten | Haziran 2011

EKO Contact Center yeni lokasyonunda hizmete başladı

Faaliyetlerini Süzer Grubu bünyesinde sürdüren EKO FMS yeni çağrı merkezi lokasyonunu İstanbul Maltepe’de hizmete açtı. 1200 metrekarelik kapalı alana sahip bulunan EKO Contact Center, 650 kişiye kadar istihdam kapasitesine sahip bulunuyor.

Süzer Grubu Onursal Başkanı Mustafa Süzer açılışta yaptığı konuşmada, faaliyette oldukları tüm işkollarında müşteri hizmet kalitesine büyük önem verdiklerini ve EKO Contact Center’ın da bu yaklaşımı sürdüreceğini belirtti: Bu doğrultuda, çağrı merkezi operasyonumuzun çerçevesini genişletmek üzere yeni bir lokasyonu hizmete açtık. EKO Contact Center’ın etik ve özel yaklaşımıyla çağrı merkezi sektörü için yepyeni bir soluk olacağı inancındayız.”

Süzer Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Reel Sektör Grup Başkanı Serhan Süzer, “Çağrı merkezi alanında önemli hedeflerimiz var ve bunları en kısa süre içerisinde gerçekleştirmek istiyoruz. EKO Contact Center, hem Süzer Grubu bünyesindeki şirketlerin performansının yükselmesine katkıda bulunacak, hem de iş dünyamızda farklı sektörlerden pek çok firma için değer yaratacak.

EKO FMS Genel Müdürü Hür Aktaş, gıda perakendeciliği sektörüne yönelik önemli bir know-how’a sahip olduklarına dikkat çekti: “Kendine özgü dinamikleri olan gıda perakendeciliği sektöründe müşteri hizmetleri çok büyük önem taşıyor. EKO FMS olarak KFC ve Pizza Hut markalarının çağrı merkezi operasyonlarını uzun bir süredir yürütmekteyiz. Bu doğrultuda da gıda perakendeciliğinde çağrı merkezi hizmetleri anlamında yoğun know-how’a sahibiz. EKO Contact Center’ın en yeni teknolojilerle donatılmış yeni lokasyonunda hem ülkemizin önde gelen gıda perakendecilerine, hem de özel yapılandırılmış nitelikli çağrı merkezi hizmeti almak isteyen farklı sektörlerden firmalara hizmet vereceğiz.

Gıda Perakende Sektörüne özel çağrı merkezi çözümümüz: PDS (Progressive Delivery System)’in sunduğu bazı avantajlar;

  • Sipariş dağıtımına özgü çağrı merkezi uygulaması
  • Online ve telefonla gelen siparişlerin üretim ve dağıtım noktanıza en etkin yoldan iletimi
  • Müşteri kayıtlarının ve tüketim geçmişlerinin etkin olarak tutulması ve sizin CRM, ERP ve diğer analitik araçlarınıza entegrasyonu
  • Güncel haritalarla online entegrasyon sayesinde lokasyon ve adres güncelleme
  • Tek merkezden ürün ve menü bilgilerinin güncellenmesi
  • I-phone, Blackberry gibi mobil cihazların sipariş uygulamaları ile entegre sistem

Write a Comment